Episcopul Nicolae Popoviciu

Nicolae Popoviciu s-a nascut in 29 ianuarie 1903 la Biertan, primind la botez numele Nicolae. Scoala primara a urmat-o la scoala saseasca din Biertan, invatand limbile maghiara si germana. A urmat apoi liceul din oraselul Dumbraveni, Scoala Normala din Sibiu si Liceul Andrei Saguna din Brasov. Si-a indreptat apoi pasii la Academia Teologica Andreiana din Sibiu, cu dorinta de a sluji Biserica lui Dumnezeu si Neamul Romanesc. A fost un student eminent, publicand inca din anii studentiei studii si articole, avand o activitate intensa in cadrul Societatii studentesti Andrei Saguna, al carui presedinte a si fost in anul IV.

Remarcat de mitropolitul Nicolae Balan, care l-a luat sub indrumarea si obladuirea sa, Nicolae Popoviciu isi complecteaza studiile la vestita Academie Teologica de la Cernauti, unde obtine in anul 1931 titlul de licentiat cu teza "Inceputurile nestorianismului" lucrare alcatuita sub indrumarea profesorului Vasile Loichita. Apreciindu-i calitatile intelectuale si morale, mitropolitul Nicolae Balan l-a trimis la studii post-universitare, timp de patru ani, in Grecia, unde audiaza cursurile renumitilor teologi Hristu Andrutos si Panaiot Bratsiotis, iar apoi in Germania, la Facultatile de Teologie si Filozofie din Munchen, Tubingen, Leipzig si Breslau.

Episcopul Nicolae Popoviciu

La 1 septembrie 1929, mitropolitul Nicolae Balan l-a hirotonit diacon necasatorit in catedrala din Sibiu. In urma studiilor si-a intocmit si sustinut teza de doctorat cu tema Epicleza euharistica, la Cernauti. La 20 septembrie 1932 a fost numit profesor de Dogmatica si Apologetica la Academia Teologica din Sibiu, unde a mai predat Omiletica si Limba greaca. Ca profesor la Sibiu a publicat numeroase articole si studii in paginile revistelor sibiene Revista Teologica si Telegraful Roman, precum si in Lumina Satelor, Viata Ilustrata, etc.

In anul 1934 a fost hirotonit preot. In anul 1936 a fost ales episcop al Oradiei. Ca episcop al Oradiei si-a indreptat atentia spre problemele cu care se confrunta atunci Biserica. A fost un stralucit orator si un foarte bun organizator si supraveghetor al vietii si activitatii bisericesti a preotimii.

O atentie speciala a acordat predarii religiei in scoli si indrumarii religioase, morale si patriotice a tinerior. Ca fost profesor universitar de teologie a acordat o atentie speciala Academiei teologice din Oradea, sprijinindu-i pe profesori in activitatea lor didactica si publicistica. A intocmit un nou regulament al Academiei, interesandu-se indeaproape de buna ei functionare.

Episcopul Nicolae Popoviciu

Episcopul Nicolae Popoviciu s-a remarcat si pe taram administrativ- gospodaresc.

Nicolae Popoviciu a preluat o data cu carja episcopala si sarcina de a edifica noua catedrala; asa cum reiese din cuvantarea tinuta la prima Adunare Eparhiala pe care a prezidat-o la 30 mai 1937. Stapanirea horthysta instaurata in septembrie 1940 a spulberat pur si simplu toate planurile si jertfele depuse pentru noua catedrala.

Activitatea desfasurata pe multiple planuri a tanarului si energicului episcop au fost intrerupte brutal de Dictatul de la Viena, care a avut consecinte dramatice pentru romanii transilvaneni. Episcopul Nicolae Popoviciu a fost arestat la 4 octombrie 1940 de autoritatile horthyste si expulzat peste granita, impreuna cu un grup de 283 de intelectuali si fruntasi romani, in sapte vagoane de marfa.

In aceste conditii grele resedinta episcopala a fost mutata la Beius, iar Academia Teologica la Caransebes si Timisoara. In septembrie 1941 Nicolae Popoviciu a participat impreuna cu alti ierarhi din Ardeal si Banat la cunoscuta misiune bisericeasca din Basarabia si Transnistria, timp de cinci saptamani cu slujbe si actiuni caritabile pentru romanii eliberati de sub ocupatia sovietica. In 1942 a organizat el insusi o misiune in Transnistria si Ucraina, iar in primavara anului 1945 o a treia misiune, pe front, in Cehoslovacia, pentru intarirea si incurajarea soldatilor romani.

Episcopul Nicolae Popoviciu

Dupa razboi si-a restabilit resedinta la Oradea incercand sa depaseasca situatia dezastruoasa provocata de razboi. Dar la scurt timp tara a ajuns sub noul regim comunist impus de Uniunea Sovietica, iar Biserica a fost supusa unei crunte prigoane. Episcopul Nicolae Popoviciu asumandu-si toate riscurile, a condamnat cu mult curaj regimul comunist si a luat o atitudine fata de actiunile oficiale impotriva vietii religioase. Prin predici, diverse cuvantari si alte actiuni impotriva propagandei oficiale a statului comunist, episcopul Nicolae Popoviciu si-a manifestat deschis dezacordul fata de politica dusa impotriva Bisericii. Prin proteste oficiale, prin memorii si cuvantari fulminante a infierat desfiintarea educatiei religioase in scoli si amestecul brutal al statului in activitatea si viata Bisericii.
In predica din ziua de Anul Nou (Praznicul Taierii Imprejur) a luat o atitudine transanta fata de ideologia comunista. A protestat si pentru scoaterea Religiei din scoala romaneasca. Episcopul Nicolae Popoviciu era pe deplin constient de primejdiile si riscurile la care se expune prin atitudinile sale, dar cu toate acestea a pus mai presus decat orice altceva Biserica lui Hristos, pe care era convins ca nici portile iadului comunist nu o vor putea invinge. Datorita luptei sale deschise cu Statul comunist, episcopul Nicolae Popoviciu a fost pensionat din oficiu la 5 octombrie 1950, la varsta de 47 de ani si i s-a fixat domiciliul fortat la manastirea Cheia (Prahova).

Epicoput Nicolae Popoviciu a trecut la cele vesnice la 20 octombrie 1960, in casa parinteasca din Biertan, fiind inmormantat in satul natal. In anul 1992 osemintele lui au fost stramutate in Oradea la Biserica cu Luna (23 august), in prezenta Mitropolitului Antonie Plamadeala si a episcopului Ioan Mihaltan.