Biserica ortodoxa , Birtin Dobricionesti, Bihor, Preot paroh Vasile Petru Meghesan parohia, biserica, ortodoxa, Birtin Dobricionesti, Bihor, Preot paroh Vasile Petru Meghesan comuna Vadu Crisului, Protopopiatul Oradea, Episcopia Oradiei

mitropolia clujului,albei,crisanei si maramuresului

1. Arhiepiscopia Vadului, Feleacului si Clujului

Arhiepiscop al Vadului, Feleacului si Clujului si Mitropolit al Clujului, Albei, Crisanei si Maramuresului: Inaltpreasfintitul BARTOLOMEU (DLN: 18.03.1921 - Glavile, Valcea; S: 1948 - Licentiat in Teologie-Sibiu; studii de medicina si muzica instrumentala la Cluj-Napoca si Sibiu; 1948-1958: inspector patriarhal pentru invatamantul teologic si asistent universitar la Institutul Teologic Universitar Bucuresti; intre 1965-1976 activeaza in cadrul Arhiepiscopiei Ortodoxe Romane din America si Canada ca director de Cancelarie, redactor al Almanahului Credinta si slujitor bisericesc; 1976-1982: Directorul Editurii Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romane; membru al Uniunii Scriitorilor din Romania; HA: 07.02.1993 ca Arhiepiscop al Vadului, Feleacului si Clujului).
Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei: Preasfintitul Dr. IRINEU BISTRITEANUL (DLN: 02.07.1953 - Basesti, Maramures; S: 1978 - Licentiat in Teologie-Bucuresti; studii teologice si de etica sociala la Princeton, SUA; 1990 - Doctor in Teologie-Bucuresti; 1989-1990: Superiorul Asezamintelor Romanesti de la Ierusalim si Iordan si reprezentant al Patriarhiei Romane pe langa Patriarhia Ierusalimului; HA: 21.11.1990 ca Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului si Clujului).
Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei: Preasfintitul VASILE SOMESEANUL (DLN: 30.12.1948-Cluj-Napoca; S: 1976-Licentiat in Teologie-Sibiu; 1976-1990 - duhovnic la Seminarul Teologic din Cluj-Napoca; 1990-1991: asistent si duhovnic la Facultatea de Teologie din Cluj-Napoca; 1991-1994: staretul Manastirii Nicula, Cluj; 1994-1998: exarhul Manastirilor din Arhiepiscopia Clujului; HA: 15.08.1998 ca Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Clujului).